Psikiyatr
Psikofarmakoloji Derneği Genel Sekreteri
Psychiatry & Clinical Psychopharmacology ve
Psychiatry and Behavioral Sciences dergileri Editörü

Adres:
Caddebostan Mahallesi, Bağdat Caddesi Birgen İş Merkezi 226/7, Çiftehavuzlar 34728 Kadıköy / İstanbul
Randevu:
(+90)553-002-2929 - (+90)553-002-2930
İnternetten Randevu İçin Tıklayınız.
Haberler ve Duyurular
Stresle ilgi klişe bir cümle vardır. “Stres çağımızın hastalığıdır” diye. Gerçekte çok doğru bir sözdür. Çünkü, günümüzde /ülkemizde ve tüm dünyada insanlar şehirleşmeden ve ‘Batılılaşma’dan dolayı milyonların içinde de olsa yalnızlar.
Glisemik indeks, yiyeceklerin sindirimden sonra kan şekeri seviyelerinde ne kadar yavaş veya ne kadar hızlı artışa neden olduğuna bağlı olarak verilen bir değerdir. Glisemik indeks (GI) ölçeğinde düşük olan yiyecekler yavaş ve düzenli olarak kan şekeri salma eğilimindedir.
Kulaklıklar ile gürültüyü ve panjurlar, kalın ve koyu renk perdeler veya göz maskesi ile ışığı en aza indirin. Geceleri kalkmanız gerekirse, parlak ışıkları açmayın. Bunun yerine küçük bir gece lambası kullanın.
En iyi diyet, yaşam boyu koruyabileceğimiz ve sağlıklı bir yaşam tarzının yalnızca bir parçasıdır. İnsanlar yüksek kaliteli, besleyici bütün yiyecekleri, çoğunlukla bitkileri (meyveler ve sebzeler) yemeyi ve unlardan, şekerlerden, trans yağlardan ve işlenmiş yiyeceklerden (kutudaki herhangi bir şey) kaçınmayı hedeflemelidir.
Uyku , kalbinizi sağlıklı tutmanın önemli bir parçasıdır. Yeterince uyuyamazsanız, yaşınız veya diğer sağlık alışkanlıklarınız ne olursa olsun kardiyovasküler hastalık için daha yüksek bir risk altında olabilirsiniz.
Meta-analizler, yardımcı omega- 3 desteğinin hem unipolar ve hem de bipolar depresyon için faydalı olabileceği sonucuna varmıştır. Sarris, J, Mischoulon, D & Schweitzer, I (2011) Adjunctive nutraceuticals with standard pharmacotherapies in bipolar disorder: a systematic review of clinical trials. Bipolar Disord 13, 454–465.CrossRef | Google Scholar