Psikiyatr
Psikofarmakoloji Derneği Genel Sekreteri
Psychiatry & Clinical Psychopharmacology ve
Psychiatry and Behavioral Sciences dergileri Editörü

Adres:
Caddebostan Mahallesi, Bağdat Caddesi Birgen İş Merkezi 226/7, Çiftehavuzlar 34728 Kadıköy / İstanbul
Randevu:
(+90)553-002-2929 - (+90)553-002-2930
İnternetten Randevu İçin Tıklayınız.

Nefes Bilimsel TemelBiofeedback yardımı ile yaklaşım, kalp atışını solumayı koordine etmeye, kalp atışını yavaşlatmak ve dengelemek için solumaya yavaşlatma ve sabitlemeye çalışır.
Yöntem, yavaş ve derin nefes almanın parasempatik sinir sisteminin bir parçası olan vagus siniri aktivitesini arttırdığı; vagus siniri, birçok iç organın aktivitesini kontrol eder ve ölçer. Vagus siniri uyarıldığında, sakinlik vücuda yayılır, kalp atışı yavaşlar ve düzenli hale gelir; kan basıncı azalır; kaslar gevşer. Vagus siniri bu değişikliklerin beynini bilgilendirdiğinde, aynı zamanda rahatlama hissi artar, huzur hissi artar. Böylece, teknik hem nörobiyolojik hem de psikolojik mekanizmalar aracılığıyla çalışır.

Kardiyak tutarlılığın kalp atışı ile stabilizasyonu kaygıyı güçlü bir şekilde azaltabilir. Tersine, aşırı  kalp atışı olan hastalar bazen panik atak  hastaları FELAKET ( KALP KRİZİ, BEYİN KANAMASI, ÖLÜM, VS)  OLARAK DEĞERLENDİRMELERİNE YOL AÇAR VE KENDİLERİNİ  ACİLLERDE VE KALP DOKTORLARINDA BULURLAR.
Tipik bir DİYAFRAM SOLUNUMU burundan nefes alma, ardından beş saniye  DİYAFRAMIN DOLDURULUP NEFESİN İÇERDE TUTULMASI ve sonra da ağızdan nefes verme şeklinde toplam 10 saniye solunum döngüsünü içerir ki, dakika da 12 nefes alan birisinin  bu şekilde dakikada  solunum sayısı 6’ya düşmüş olur.  NEFESİ YAVAŞLATMAK VAGUS SİNİRİ ÜZERİNDEN KALBİ YAVAŞLATIR VE VÜCUT SEMPATİK SİSTEM FIRTINASINDAN KURTULARAK, PANİKDEN KURTULUR ve  PARASEMPATİK SİSTEM SAHİLİNDE  ŞEZLONGUNA UZANIR  VE  RAHATINA BAKAR.

Nefes Teknikleri Beyinde Ne Yapıyor?
Solunum ritimlerini düzenleyen bir grup nöronun locuscoeruleus'un bazı aktivitelerini  (dikkat, uyanıklık ve endişe)kontrol ettiğini gösterildi.. 
Yavaş nefes alıp verme ile üretilen doğrudan etkilerin ötesinde, soluma ve solumaya verilen dikkat,  özellikle beynin düzenleyici bölgesi olan dorsomedialprefrontal korteksi etkinleştirerek ve beynin düzenleyici bölgesi olan dorsomedialprefrontal korteksi ve amygdala’yıaktive ederek stres ve negatif duyguları azalttığını gösterdi. Ayrıca, nefes almaya dikkat etmek çoğu insanın onu yavaşlatmasına ve daha önce de belirttiğim gibi derinleştirmesine neden olur. Bilişsel kaynaklar sınırlıdır ve bu nedenle bireyler nefes almaya konsantre olduğunda endişeleri hakkında düşünmezler. Dikkatini bu şekilde  nefeslerine verenler  kaygılarına geri döndüğünü fark etmeyi öğrenirler ve periyodik olarak nefeslerine dönmeleri için kendilerini eğitirler. Bu yeniden odaklamanın herkes üzerinde rahatlatıcı bir etkisi vardır ve özellikle döngü içinde çalışan olumsuz  ve obsedan( saplantılı, takıntılı) düşüncelere yatkın olanlar, kaygı ya da depresyon olan insanlarda rüminatif (tekrar tekrar gelen)   düşünceyle mücadeleye yardımcı olur.