Psikiyatr
Psikofarmakoloji Derneği Genel Sekreteri
Psychiatry & Clinical Psychopharmacology ve
Psychiatry and Behavioral Sciences dergileri Editörü

Adres:
Caddebostan Mahallesi, Bağdat Caddesi Birgen İş Merkezi 226/7, Çiftehavuzlar 34728 Kadıköy / İstanbul
Randevu:
(+90)553-002-2929 - (+90)553-002-2930
İnternetten Randevu İçin Tıklayınız.

Online (internet üzerinden) Hipnoz Seansı Nedir?
 

Corona Virus (COVID-19) Salgını  Nedeniyle Online ( internet üzerinden)    Yapmak Zorunda Kaldığımız Uzaktan Psikoterapi ve Uzaktan Hipnoterapi Seansları da Yüz Yüze  Psikoterapi ve Hipnoz Seansları Gibi Etkilidir


 

Online    ( internet üzerinden) Hipnoz Seansı Nedir?

 

 

 

 

Online ( internet üzerinden)  hipnoz seansı almak yüz yüze hipnoz seansı almakla bire bir aynı şey olmasa da uzaktan hipnoz seansı alan bir çok kişi, Online ( internet üzerinden)  hipnoz seanslarından en az yüz yüze hipnoz kadar etkili sonuçlar alabiliyor. Online ( internet üzerinden) hipnoz yani uzaktan hipnoz seansı dünyada popüler bir ücretsiz görüntülü görüşme programı olan ZOOM https://zoom.us/  üzerinden görüntülü görüşme ve hipnoz yapmaktır.


Unutmayın ki hipnoz,   özel bir zihin durumudur. Uyku veya kendinden geçme durumu değildir, insanın en rahat olduğu uyanık  alfa beyin dalgaları halidir. Ayrıntılı bilgi web sitemizde http://www.mesutcetin.com.tr/sayfa/hipnoz-nedir-ne-degildir mevcuttur.

Hipnozun ne olup ne olmadığını bilmeyenlerin ilk aklına gelen şey “ya internet bağlantısı koparsa da hipnozdan çıkamazsam?” olabiliyor. Oysa hipnoz bir kendinden geçme durumu değildir. Hipnozdaki kişi kendinden geçmez, uyumaz. Hipnoz uyku olmadığına göre uyanamamak gibi bir şey de söz konusu değildir. 
Online ( internet üzerinden)  terapiler dünyada gün geçtikçe daha popüler hale gelirken, günümüz teknolojileri terapi alanında da bazı avantajları da beraberinde getiriyor. Eğer kendi şehrinizde bir hipnoterapist   yoksa, dünyada popüler bir ücretsiz görüntülü görüşme programı olan ZOOM    vasıtası ile hipnoterapistinizle görüntülü bağlantı kurarak Online ( internet üzerinden)  hipnoz ve/veya Online ( internet üzerinden)  psikoterapi seansları almanız mümkündür.


 

ZOOM programı cep telefonlarında da çalışan bir program olduğu için kullanımı da basittir


ZOOM’u tercih nedenimiz Whatsapp veya FaceTime  programlarından seans arasında çağrıların gelmesidir. Bu da terapilere yoğunlaşmayı bozabilmektedir.
ZOOM  ile Uzaktan Hipnoz Seansı Nasıl Oluyor?

 

ZOOM , ücretsiz bir görüntülü konuşma servisidir. ZOOM  gibi görüntülü konuşma servisleri, uzaktaki iki kişinin yüz yüze iletişim kurmasını sağlar. Terapistiniz sizi, siz de terapistinizi görebilirsiniz. 

Karşılıklı söylenen her kelimeyi net olarak duyabilme imkanı sunan bu teknolojiye alışmak tıpkı herhangi yeni bir şeye alışmak gibi bazı kişiler için biraz zaman alabilir. Ama eğer görüntülü görüşme teknolojilerine aşinaysanız, telkine yatkınlık düzeyiniz iyi ise ve terapistinizle farklı şehirlerdeyseniz, “Online ( internet üzerinden)  hipnoz” seanslarından “yüz yüze hipnoz” seansları kadar verim almanız mümkündür.

 

ONLINE ( INTERNET ÜZERINDEN) / INTERNETTEN HİPNOTERAPİ SEANSI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER


1- Cep telefonuna veya bilgisayara https://zoom.us/   linkini tıklayarak ZOOM  programını indirin.


2- Görüşme saatinde size Whatsapp’dan  mesaj olarak size göndereceğim linki tıklayınız. 


3-Bilgisayardan görüşmek isterseniz  Whatsapp Web / Masaüstü programının da bilgisayarınızda  yüklü olması da kolaylık olacaktır. WhatsApp’a gelen  mesadaki linke tıkladığınız anda ZOOM üzerinden bana bağlanırsınız ve seansa başlayabiliriz.


4- Bu arada  cep telefonunuzu   kapatmak  veya  cep telefonunuzu uçak moduna almak  size yapılan aramalarla görüşmemizin  kesilmeni engeller. Wi-fi  üzerinden bağlanırsanız çok daha stabil bir görüşme olacaktır.Ama bunlar yoksa da cep telefonu işinizi görecektir.

 

5-Mikrofonlu kulaklığınız olması  gerekir ve bu zoom programının kullanılacağı cep telefonu veya bilgisayara takılması lazım.


6-Dış uyaranların dikkatinizi çelmemesi için sessiz bir oda ve koltuk veya uzanabileceğiniz divan  seçmenizde yarar var.
 


Bu konuda ilk akla gelen şey: uzaktan hipnoz seansı bende de işe yarar mı? Bazı insanların aklında elbette bazı soru işaretleri olabilir. Örneğin; 

 • Hipnoterapistin Online ( internet üzerinden)  hipnoz seansımızda söylediği şeyler “canlı” bire bir hipnozdaki kadar etkili olacak mı?

 • Yüz yüze hipnoza girip giremeyeceğimi bile bilmiyorken uzaktan görüntülü hipnoz seansı ile hipnoza girmem mümkün olacak mı?

Unutmayın her gün tüm dünyada binlerce hipnoterapist ve  on binlerce psikoterapist sadece şehrindeki değil , aynı zamanda  tüm dünyadaki danışanlarıyla online ( internet üzerinden) hipnoterapi ve psikoterapi   seansları yapıyor.  Özellikle Corona virüs (COVID-19) salgınıyla birlikte bu sayı yüz binleri bulmuştur.

Uzaktan Terapi ve Avantajları

 • Yüz Yüze Terapi Gibi Gerçek Zamanda Olur
  Tıpkı geleneksel terapi gibi, uzaktan terapide de terapistle danışan gerçek zamanlı yüz yüze görüşme gerçekleştirir. Görüntülü görüşme imkanını kullanarak terapistin ofisinde oturuyor olsaydınız nasıl bir görüşme gerçekleşiyorsa uzaktan görüntülü görüşme ile de destek almak istediğiniz konuyu yüz yüze aynı şekilde tartışabilirsiniz.

 • Gizlilik Sağlar
  Bazı kişiler bir terapisti ziyaret etme konusunda çekingen olabilirler. Özellikle küçük bir şehirde yaşıyorlarsa, terapiste gittiklerinin arkadaşları ya da tanıdıkları tarafından görülmesini ya da bilinmesini istemezler. Bu tür durumda terapistle online ( internet üzerinden)  seans yapmak bu sorunu ortadan kaldırır.

 • Başka Şehir / Ülkede Yaşayanlar İçin İdeal
  Bazen büyük şehirlerde bile bir noktadan diğerine gidip gelmek trafik nedeniyle saatler alabilmekte. Uzaktan terapi bu sorunu da ortadan kaldırır.  Dünyanın bir ucunda da olsanız uzaktan hipnoz veya psikolojik destek alabilirsiniz.  İstanbul dışı veya yurt dışında yaşayan kişiler ZOOM bağlantısı ile online ( internet üzerinden) hipnoterapiyi ve online ( internet üzerinden) psikoterapiyi daha cazip kılmaktadır. Başka şehirlerde yaşayanlar da İstanbul’a gelme şansları yok ise uzaktan terapi alabilmektedirler.Çünkü ulaşım bedeli ödemeden Online ( internet üzerinden)  hipnoterapiyi ve Online ( internet üzerinden) psikoterapi seansları alabilmektedirler.

Normal hallerde   online/ internet üzerinden hipnoterapil sadece İstanbul dışından gelen müracaatlar için geçerli iken,  COVID-19 salgınından sonra tüm danışanlarımız online ( internet üzerinden) hipnoz seansı alabilirler.