Psikiyatr
Psikofarmakoloji Derneği Genel Sekreteri
Psychiatry & Clinical Psychopharmacology ve
Psychiatry and Behavioral Sciences dergileri Editörü

Adres:
Caddebostan Mahallesi, Bağdat Caddesi Birgen İş Merkezi 226/7, Çiftehavuzlar 34728 Kadıköy / İstanbul
Randevu:
(+90)553-002-2929 - (+90)553-002-2930
İnternetten Randevu İçin Tıklayınız.

Panik İçin Nefes TeknikleriPanik İçin Nefes Teknikleri!
Gelenek ve deneyim, solunum kontrol tekniklerinin kullanımını teşvik eder ve bilimsel çalışmalar giderek daha iyi bir fikir olduğunu göstermektedir. Bunun bir istisnası PANİK BOZUKLUK HASTALARIDR: Çünkü, sık sık nefes almaya odaklanmak, fiziksel durumları sürekli kontrol eden, doktor doktor dolaşan     (kalp krizi, felç, beyin kanaması, vs gibi ) panik atak geçiren insanlar için iyi bir fikir değildir. Bu durumda,kalp hızı, tansiyon, kas gerginliği veya nefes alma gibi beden işlevlerine  odaklanmış olan  panik hastalarında gerçekten  paniği ve hastalık hastalığı tavrını artırabilir. Çünkü bu hastalar zaten sürekli   “şimdi ona dikkat ediyorum, nefesim düzenli görünmüyor. Boğuluyor muyum? Aniden  kalbim durursa  ne olacak? Ya nefes almayı uykuda unutursam? ” düşüncelerle beden işlevlerini sürekli kontrol etmektedirler. 
Panik Hastalarında  Nefes Alma Teknikleri Bir Terapist Gözetiminde Test Edilmeli ve Uygulanmalıdır!

Panikte biraz daha nefes yavaşlatılmalıdır. Mesela, her aldığı nefesi 10 saniyeye kadar içinde tutma gibi. Böylece farkında olmadan hızlı nefes alma ve vermeyle (hiperventilasyon) vücuda fazlasıyla giren oksijen ve fazla atılan karbondioksit sonucu oluşan kanın  solunumsal alkaloz  durumu yeniden restore edilebilir. 
Bu fenomen, endişeli hastaları doğrudan duygularıyla yüzleşmeleri için eğitmek için davranışsal terapi seanslarında kullanılır.
Ayrıca terapiler sırasında panik hastalarına uzman eşliğinde   kasıtlı olarak hiperventilasyon yaptırılarak, hastalarda yapay olarak panik belirtileri çıkartılabilir ve böylece hastalar paniği daha iyi tanır ve yenme konusunda da gerekli    manipülasyonları öğrenmiş ve panikten korkulmaması gerektiğini kavramış olurlar.
Tabii ki bunların bir uzman eşliğinde yapılması ve hastaya ve hatta yakınlarına öğretilmesinde fayda vardır.